Świąteczne lektury w przekładzie Miry Czarneckiej

• access_time 23 grudnia 2020

W okresie świątecznym proponujemy spotkanie ze sztuką przekładu Miry Czarneckiej, którą powitaliśmy w naszej Katedrze w październiku 2020 roku.

Obydwie pozycje pochodzą z XIX wieku i są niejako pocztówką z tamtych czasów. Adresowane są do dzieci i młodzieży. Język książek różni się od współczesnego, zarówno w sferze składni, jak i słownictwa.

Tłumacząc „Cudowne Boże Narodzenie”, należy pokonać barierę czasu, uwzględniając odmienność dawnej rzeczywistości oraz inny sposób jej postrzegania przez bohaterów.  W przypadku „Życia i przygód Świętego Mikołaja” wyzwaniem było odtworzenie fikcyjnego świata bohaterów, których losy są jednak ściśle związane z historią ludzkości.